ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
يکشنبه 17 فروردين 1399

ارومیه

چاپ  
1- برنامه پیشگیری از آمبلیوپی(تنبلي چشم) وسایر اختلالات بینایی


عنوان فعالیت : طرح پیشگیری از تنبلی پشم (آمبلیوپی)

برنامه غربالگری وتشخیص زودهنگام آمبلیوپی (تنبلی چشم ) وسایر اختلالات بینایی در کودکان 6-1 ساله در پایگاه غیردائمی سنجش بینایی وپایگاه دائمی سنجش بینایی:

الف- پایگاه غیردائمی سنجش بینایی: پایگاههای دولتی یا غیردولتی (مهدهای کودک ،خانه های بهداشت ،آمادگیها و...)که در زمینه سنجش بینایی سطح اول  کودکان 6-3 ساله تحت پوشش مهدها وآمادگیهاو6-4 ساله غیر تحت پوشش مهدها فقط در زمان شروع برنامه یعنی از اول آبان تا پایان آبان ماه همزمان با سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

ب- پایگاه دائمی سنجش بینایی:

پایگاههای دولتی یا غیردولتی که در زمینه سنجش بینایی کودکان 6-1 ترجیحاً، 4-1 ساله با استفاده از چارت E و یا با دستگاه غربالگر بینایی در تمام طول سال فعالیت می‌کنند.

خدمات  سیار: با توجه به اصل عدالت اجتماعي و ضرورت گسترش خدمات به مناطق روستايي و محروم كشور، ارائه خدمات به شكل سياري و با استفاده از دستگاههاي پرتابل مدنظر قرار گرفته و با توجه به اهميت تشخيص زودرس و مداخله بهنگام در سالهاي اخير استفاده از ابزارها و روشهاي نوين به منظور تحت پوشش‌بردن كودكان در گروههاي سني پايين‌تر در طرح آمبليوپي در برنامه‌هاي آتي پيش‌بيني شده است.

هدف برنامه:

کاهش شیوع آمبلیوپی وسایر اختلالات بینایی از طریق تشخصی ودرمان بموقع بیماری در سنین طلایی یعنی زیر 5 سالگی می باشد

سطوح معاینه :

سطح اول :انجام معاینه در پایگاههای دایمی وغیر دائمی بینایی توسط مربی آموزش دیده با استفاده از چارت Eویا با دستگاه غربالگر بینایی توسط فرد متخصص (اپتومتریست یا پیراپزشک )

سطح دوم :ارجاع کودکان مشکوک از پایگاهها به مطب اپتومتریست

سطح سوم:ارجاع کودکان بیمار ونیازمند مداخلات درمانی تخصصی  (جراحی و...) به چشم پزشک

نظر به اينكه از اهداف WHO در برنامه vision 2020 افزايش آگاهي عمومي در خصوص بيماريهاي چشمي دوران كودكي و نيز افزايش سطح مراقبتهاي چشمي در بيماريهايي از قبيل آمبليوپي و عيوب انكساري مي‌باشد براي پيشگيري از اختلالات بينايي توجه به آمبليوپي بعنوان يكي از اولويت‌هاي برنامه‌هاي پيشگيري تا سال 2020 مورد توجه خاص مي‌باشد .و در این راستا سیاست سازمان بهزیستی  تحت پوشش قرار دادن 100-80-در صد  جامعه گروه هدف وپیگیری 100در صد کودکان مشکوک ونیازمند مداخلالات درمانی

وظایف کارشناس  مسئول برنامه :

1-      برگزاری کلاسهای اموزشی – توجیهی جهت کارشناسان پیشگیری شهرستان اپتومترسیتها وچشم پزشکان

2-      تهیه وچاپ فرمها ووسایل مورد نیاز معاینه

3-      پایش وارزیابی برنامه

4-      نظارت بر روند اجرای برنامه در پایگاهها

5-      هماهنگی به منظور خرید دستگاه غربالگر بینایی و... 

بهزیستی استان در سال گذشته تعداد  80461  کودک در..... پایگاه غیر دائمی وتعداد  ..... کودک در.... پایگاه دائمی تحت پوشش  قرار داده است که با توجه به سیاست سازمان مبنی بر افزایش تعداد افراد تحت پوشش برنامه ، نظارت وارزیابی مراکز وپایگاههای مجری برنامه، پیگیری کودکان مشکوک و  نیزبه منظور اجرای اصل عدالت اجتماعي و ضرورت گسترش خدمات به مناطق روستايي و محروم استان، به شکل ارائه خدمات سياري و با استفاده از دستگاههاي پرتابل در برنامه‌هاي آتي سازمان