چاپ  
آرشیواخبار
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 22475  تعداد امتیازدهی:  4   (Article Rating 


برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم در کودکان 2 تا 5 ساله

برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم در کودکان 2 تا 5 ساله

 بیشتر نوزادان و کودکان خردسال، بسیار اجتماعی هستند و برای شکوفا شدن و رشد، نیاز و تمایل به تماس با دیگران دارند. آن‌ها لبخند می‌زنند، در آغوش دیگران می‌آیند، می‌خندند و به بازی‌هایی مثل دالی‌بازی مشتاقانه پاسخ می‌دهند، اما گاه کودک به این شکل تعامل برقرار نمی‌کند. در عوض، به نظر می‌رسد در دنیای خویش است؛ وضعیتی که با مناسک تکراری، رفتارهای عجیب و غریب، وجود مشکلات در برقراری ارتباط و فقدان کامل آگاهی اجتماعی یا علاقه به دیگران مشخص می‌شود. این‌ها خصوصیات یک اختلال تکاملی به نام «اوتیسم» است. به گفته متخصصان، اوتیسم نوعی اختلال تأثیرگذار بر رشد طبیعی مغز است که در آن برای تشخیص، مداخله پزشکی و بازتوانی شناختی باید سریع اقدام کرد. این اختلال که تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن هنوز مشخص نیست، بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد. در سال‌های اخیر بسیار در مورد آن صحبت شده است و نسبت به گذشته، کودکان مبتلای بیشتری شناسایی می‌شوند. دانشمندان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که درمان این اختلال در سنین پایین، راحت‌تر صورت می‌پذیرد؛ این موضوع ضرورت انجام غربالگری اوتیسم در سنین پایین را روشن می‌کند.

به همین منظور سازمان بهزیستی استان آذربايجان غربي همراستا با بهزيستي كشور  در نظر دارد  برنامه غربالگری تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم را  از دهه فجر سالجاري  با هدف ارتقاء سطح آگاهی جامعه نسبت به این اختلال و مداخله به هنگام  برای کودکان 2-5 ساله در کل استان اجرا نماید  .

طبق تست استاندارد شده  سازمان بهزيستي كشور  ، ۱۰ نوع از علائم ابتلای کودک به بیماری اوتیسم مشخص شده است که خانواده‌ها در صورت دیدن سه علامت یا بیشتر در کودکِ خود باید برای پيگيري و تشخيص بهنگام اقدام کنند؛ به طوریکه چنانچه کودکی سه علامت از ده علامت ذكر شده در رفتارش دیده شود، خانواده باید نسبت به ابتلای این کودک به اوتیسم مشکوک شود

و با مراجعه این کودک به مراکز تخصيصي ذيصلاح و مرد تاييد بهزيستي ، بررسي هاي تخصصي صورت پذيرفته و تاييد يا عدم تاييد ابتلا به اختلال اوتيسم مشخص مي شود و در صورت نياز مداخلات لازم آغاز می‌شود انجام آزمون هاي تشخيصي تخصصي  رايگان مي باشد.

------------------------------

براي اطلاعات بيشتر :

·         كتابچه راهنماي شناسايي  اختلال طيف اوتيسم (کلیک کنید)

·         پرسشنامه غربالگري ده سوالي استاندارد بهزيستي كشور(کلیک کنید)

 

( در صورتيكه سه سوال از ده سوال مثبت باشد نيازمند پيگيري است)

آدرس مراجعه براي پيگيري و تشخيص تخصصي:

 اروميه خيابان سعدي خيابان گلستان- مركز پيشگامان اميد – تلفن 7-33686176 کد خبر:  1549800
فرستنده: behzisty-ag.ir Admin
گروه: اخبارورویدادهای سازمان

[Atorpatdate]
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above: