ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
چاپ  
آرشیواخبار
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2118  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


ضرورت آگاهسازی در جامعه در مورد اُتیسم

ضرورت آگاهسازی در جامعه در مورد اُتیسم

 مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی ضمن تاکید بر نقش آگاهسازی در کنترل اختلال طیف اُتیسم در جامعه گفت: به طور قطع همراهی خانواده ها در اطلاع از این اختلال رفتاری که روند رو به رشدی دارد در کنترل آن بسیار اهمیت دارد.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی؛ دکتر سعید فریور با اشاره به اینکه روز جهانی اُوتیسم امسال با عنوان " فن آوری های یاری رسان، مشارکت فعال" نامگذاری شده است افزود: دوم آوریل برابر با ۱۳ فروردین روز جهانی آگاهسازی اُوتیسم است و بر همین اساس آگاهی سهمی عظیم در بهبودی این اختلال رفتاری دارد.
 
وی ادامه داد: خصوصیات اصلی اختلال طیف اتیسم با نشانه‌هایی در دو زمینه رفتاری که عبارتند از نقص در ارتباط اجتماعی و رفتارها، علایق یا فعالیت‌های تکراری و محدود مشخص شده است.
 
مدیرکل بهزیستی استان گفت: اصطلاح «طیف» به این موضوع اشاره دارد که علایم این اختلال، بسته به شدت آنها، سطح رشدی و سن تقویمی، بسیار متغیر هستند. این کودکان دارای طیف وسیعی از اختلالات روانشناختی و پزشکی می‌باشند.
 
دکتر سعید فریور تصریح کرد: تشخیص این اختلالات در سنین اولیه زندگی اهمیت دارد و مداخلات تاثیر بیشتری خواهند داشت.
 
وی افزود: علایم اختلال طیف اتیسم از حدود دو سالگی مشهود است.اما همیشه مدت زمانی طول می‌کشد تا خانواده و نیز فرد متخصص، اختلال را تشخیص دهد. با اینکه اختلال طیف اتیسم مادام العمر هستند؛ اما فرد مبتلا با آموزش‌های مستمر می‌تواند از زندگی طبیعی‌تری برخوردار شود. 
 
فریور خاطرنشان کرد: هر چقدر زودتر بتوان این اختلال را در یک کودک تشخیص داد، زودتر هم می‌شود از برنامه‌های درمانی برای کمک به این کودکان بهره برد و بعلاوه هرچه برنامه درمانی منظم‌تر و دارای ساختار دقیق‌تری باشد، می‌توان نتایج بهتری را بدست آورد.
 
مدیرکل بهزیستی استان خیره شدن غیرمعمول به اشیا، رفتارهای تکراری و غیر معمول، نقص در آواسازی مناسب با سن، تاخیر در برقراری ارتباط دارای هدف و کاهش علاقه به برقراری تعامل را از جمله علایم اولیه اُتیسم در نوزادی  دانست.
 
دکتر فریور همچنین نقص در ارتباط و تعامل اجتماعی، علایق محدود، رفتارها یا فعالیت های تکراری، مشهود بودن علایق اختلال از حدود ۱۸ ماهگی، مادام العمر بودن اختلال طیف اُتیسم و بهبودی نسبی در صورت غربالگری،تشخیص و توانبخشی بهنگام را از خصوصیات اصلی اختلال طیف اُتیسم برشمرد.
 


کد خبر:  1554753
فرستنده: behzisty-ag.ir Admin
گروه: اخبارورویدادهای سازمان
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above: