ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
 
چاپ  
آرشیواخبار
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2285  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


آغاز طرح غربالگری شنوایی کودکان 3تا 5 ساله در آذربایجان غربی

آغاز طرح غربالگری شنوایی کودکان 3تا 5 ساله در آذربایجان غربی

 مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی از آغاز بکار طرح غربالگری شنوایی کودکان 3 تا 5 ساله در استان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی؛ دکتر سعید فرویور در حاشیه اجرای این طرح که به صورت نمادین در یکی از مهدهای ارومیه برگزار شد در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد:

طرح غربالگری شنوایی کودکان ۳ تا ۵ ساله جهت کودکان تحت پوشش مهدهای کودک شهری و روستایی شهرستانهای ارومیه ، پیرانشهر و بوکان بصورت پایلوت اجرا می شود.

 

وی افزود: در این طرح 6هزار  و 500 کودک تحت پوشش قرار می گیرند.

فریور با بیان اینکه امیدواریم در سالهای آینده تمامی کودکان 3- 5 ساله سطح استان تحت پوشش غربالگری شنوایی قرار گیرند ادامه داد: این امر مستلزم خرید دستگاههای ویژه این طرح است که باید اعتبارات لازم به استان تخصیص یابد.

 

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی تعیین وضعیت شنوایی؛ تعیین نوع، مقدار و شکل افت شنوایی در هر دو گوش،تعیین معلولیتها یا اثرات تخریبی احتمالی یا حتمی ناشی از افت شنوایی، تعیین عوامل خطر و نیاز به بررسی و کنترل احتمال بروز افتهای شنوایی دیر آغاز یا پیشرونده، تعیین نیاز و کاندید بودن برای وسایل کمک- حسی )مثل سمعک، وسایل کمک شنوایی، کاشت حلزون و...)، ارجاع جهت ارزیابیهای دقیق و بیشتر و  ارائه مشاورههای مناسب شرایط بومی و فرهنگی به خانواده ها و ارائه توصیه های لازم را از جمله اهداف عمومی طرح برشمرد.

 

دکتر سعید فریور شناسایی مواردی است که در غربال اولیه یا بدو تولد از حلقة پیگیری مفقود شده اند و شناسایی افتهای شنوایی دیرآغاز که میتوانند بر رشد زبان و موفقیت در مدرسه تأثیر بگذارند را از جمله اهداف اصلی اجرای این طرح عنوان نمود.

 

وی تصریح کرد: برنامه ملی  غربالگری شنوایی  در نوزادان  و شیر خواران نیز در حال حاضر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی استان  اجرا می شود.

 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:  92 درصد موالید  استان تحت پوشش این برنامه می باشند و در نه ماهه سالجاری نزدیک به 43 هزار نوزاد و شیرخوار مورد سنجش شنوایی قرار گرفته اند .

 

مدیرکل بهزیستی استان  گفت: طرح غربالگری شنوایی کودکان 3تا 5 سال  مکمل برنامه غربالگری شنوایی  در نوزادان  و شیر خواران است و هدف از اجرای این طرح شناسایی ، تشخیص ودرمان به موقع  کودکان دارای مشکلات  شنوایی می باشد که در نهایت پیشگیری از معلولیت شنوایی وکم شنوایی در کودکان را در پی دارد.

 کد خبر:  1554085
فرستنده: behzisty-ag.ir Admin
گروه: اخبارورویدادهای سازمان
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above: